رویداد ها, نوشته ها

جشن سده فروزان باد

روز مهر از ماه بهمن باستانی برابر با دهم بهمن ماه خورشیدی روز جشن سده فرخنده باد

جشن سده کهن‌ترین و نخستین جشن ایرانیان باستان است، بنا بر گزارش‌های کهن در این روز هوشنگ شاه پیشدادی (دومین شاه پیشدادی) توانست آتش را کشف و مهار کند.

کشف آتش در دوره‌ی هوشنگ پیشدادی نماد آغاز تمدن  در ایران باستان و بهتر است بگوییم در جهان است.

با پیدایش و راه‎یابی آتش در زندگی مردم، دگرگونی‌های بسیاری در پیشرفت و گستردگی مردم باستان پدید آمد، که در پی آن یکجانشینی و ده و شهرسازی، سپس کشاورزی و پیشه‌وری (صنعت) پدید آمد، پیدایش آتش در جهان نماد آغازین شهرنشینی و تمدن است.

از آن گذشته آتش نماد فروغ اهورایی در جهان مادی است و جان مایه اشراق ادیان و عرفان و فلسفه نیز است. امروزه برای آتش افروختن و به دست آوردن آتش آنقدر ساده شده که حتی کودکان به آسانی بدان دسترسی دارند، اما در جهان باستان برای به دست آوردن آتش سختی‌های بسیاری باید انجام می‌شد تا آتش به دست آید. برای همین ایرانیان آتشکده‌هایی برپا ساختند تا آتش همواره در دسترسشان باشد، و از سویی این عنصر مقدس که روشنایی‌بخش و گرمی‌بخش و زندگی‌بخش بود در فرهنگ و آیین ایرانی همواره ستوده و ستایش شد.

زندگی بدون آتش همواره رو به نیستی و سختی و دشواری بود و هست، آتش در تمدن و فرهنگ و پیشرفت نقش به سزایی داشته و دارد، به ویژه که در جهان باستان بیشتر در زندگی مردم اهمیت داشته، اجاق خانه‌تان روشن، دم‌تان گرم، سر چراغی، ‌بسیاری دیگر از این گونه گفتار نشان از اهمیت و جایگاه آتش در فرهنگ مردم ایران باستان دارد، از سویی نیز سده آغاز چله کوچک زمستان است و از جشن های بزرگ کشاورزی است به گونه‌ای که هنوز برخی از اقوام ایرانی در خراسان و آذربایجان این جشن را بر پا می‌کنند.

 

این جشن بر همه‌ی مردم ایران زمین خجسته باد

همواره روشنی و گرمی و فروغ ایزدی بر این سرزمین تابان و زندگی مردمانش پر از گرمی و روشنی و نور باد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.