رویداد ها

به مناسبت فرخندگی ۲۱ آذر ۱۳۲۵ سال‌روز گریز اهریمن از آذربایجان

21 آذر

مردم و سرزمین ایران تاریخی به درازای آفرینش انسان دارد. در تمام روند دگرگونی‌ها و سرگذشت‌های تاریخی جهان، ایران‌زمین و فرهنگ آن همواره جایی گسترده را برای خود داشته است. زندگی و جنبش این پهنه‌ی خاکِ اهورایی صدها بار دچار تزلزل و بهم‌ریختگی گردیده است و گاهی به پرتگاه مرگ و نیستی رسیده؛ اما هیچ‌گاه شیرازه‌ی آن از هم نگسسته است. بودن سرزمین‌ها و مردمی که در جریان تاریخ از بزرگی و مال و توانایی و نیروی والایی برخوردار بودند، اما امروز غیر از متون کهن تاریخی و گاهی آثارهای باستانی کشف شده دیگر اثری از انسان‌ها نیست. سرزمین‌های نیرومند و پرآوازه‌ای چون آشور- بابل – لیدی- کارتاژ و … امروز تنها نام و یاد از آنها باقی است. اما ایران‌زمین که بسیار پیش‌تر از آنها در تاریخ جای داشته و ضربات و زیان‌های بی‌شماری از گذر تاریخ دیده است هم‌چنان پابرجا و استوار مانده است.

دشمنان اهریمنی این سرزمین به دلایل بسیار همواره خواسته‌اند به راه و روشی کار ایران‌زمین را یکسره کنند! اما زهی خیال باطل! که خود در آن فنا و غرق گشتند. از آن‌جا که این روش‌ها هیچ‌کدام نتوانست کار ایران را یکسره کند، در گذر تاریخ معاصر تقریباً از حدود دو سده پیش دشمنانِ این سرزمین بر آن شدند تا بتوانند با اختلاف انداختن بین اقوام ایرانی و آشوب کردن شهر و دیارمان با تکه تکه شدن آن سودی ببرند و این کشور را از روزگار و نقشه‌ی جغرافیا نیست کنند.

می‌دانیم که پهنه‌ی اصلی ایران سه برابر ایران کنونی بوده است. از بالای رودهای آمودریا و سیردریا (جیحون و سیحون) از مرز چین و پنجاب هند و کرانه‌های دریای مکران (عمان) و جنوب دریای پارس تا میان‌رودان (دجله و فرات) و اران و ارمنستان و ماورای آذربایجان (جمهوری باکو) و دریای کاسپین (مازندران) همگی پهنه‌ی اصلی این سرزمین اهورایی را در بر گرفته است.

سرزمینی که در آن نژادهای ایرانی گوناگون بر حسب وضیعت‌های اقلیمی جغرافیایی زندگی می‌کرده و می‌کنند. نژاد، زبان، ادب و فرهنگ و آیین این مردمان به‌خوبی بیان می‌دارد که همگی این سرزمین از یکپارچگی و هم‌بستگی ویژه و خویشاوندی والایی برخوردار بوده و هست و خواهد بود. استثمار و استعمار و فریب‌کار و سودجویان تاریخ در طی دو سده‌ی اخیر بر آن شد تا با بهره‌گیری از ناآگاهی مردم ایران رفته رفته بخش‌هایی از ایران را با زور و قراردادهای ننگین جنگی و بین‌المللی از مام میهن جدا نمایند و به آنها رنگ و بوی غیر ایرانی بدهند!. اما با تمام این ترفندها و مردم‌فریبی‌ها نتوانستند به‌طور مستقیم به هدف اصلی خود برسند. کما این‌که می‌بینیم مردمان استان‌هایی که کشور نام گرفته- تاجیکستان، ترکمنستان، آذربایجان(باکو)، گرجستان، افغانستان، ازبکستان، بخشی از پاکستان، بحرین و برخی از مناطق جنوب خلیج پارس هم‌چنان از فر و فرهنگ ایرانی و اصیل خود پیروی می‌کنند و گویش ایرانی خود را نگه داشته‌اند. پس مرزبندی و چهارچوب قرار دادن نیز نتوانست مرزهای فرهنگی و واقعی این سرزمین یعنی حدود ایران‌زمین را از بین ببرد. از این‌ها گذشته مردان و زنان و فرزندان بزرگی همواره در طی این دو سده کوشیده و می‌کوشند که مام میهن را نگه داشته و فرزندان از دست رفته‌ی آن‌را به دامانش بازگردانند.

جان‌فشانی‌های عباس‌میرزا فرزند فتحعلی شاه در جنگ‌های ایران و روس، نبرد دلیران دشتستان و تنگستان در جنوب و خلیج پارس، نبرد و مبارزه‌های ستارخان و باقرخان و مشروطه‌خواهان در آذربایجان، پژوهش‌ها و از جان‌گذشتگی‌هایی دانشمندانی چون احمد کسروی، عارف قزوینی، کاظم رجوی (ایزد)، میرزاده عشقی و بسیاری دیگر همواره بر این آرمان بوده است که خاک پاک اهورایی ایران‌زمین و فرّ و فرهنگ و مردمان آن همچو گذشته یکپارچه شوند تا بر اهریمن دروغ و بدکنش چیره شوند. به‌ویژه از دیرباز در طی تاریخ مردم آتروپاتن (آذربایجان) همواره کوشیده‌اند که نام ایران را سرافراز و بلند نموده و برای آن جانفشانی‌ها کنند. مگر می‌توان بزرگان و اندیشمندانی که در سرزمین آذربایجان زاده و پرورده شده‌اند غیرایرانی دانست که در پی آذربایجان را از ایران جدا بدانیم.

خاقانی شروانی، شیخ محمود شبستری، شمس تبریزی، اوحدی مراغه‌ای، شهریار، پروین اعتصامی، کاظم رجوی در دانش و ادب، آتروپات سردار هخامنشی، جاویدان، بابک خرمدین، ستارخان و یاران‌شان در زمینه‌ی مبارزه و دفاع از مام میهن همگی از فرزندانِ برومند آذربایجانِ این پهنه مینوی از خاک اهورایی ایران می‌باشند. امروز نیز وظیفه‌ی ما فرزندان آذربایجانی ایران‌زمین و دیگر فرزندان این مادر مقدس‌آیین است که دوباره شکوه و عظمت و فر و شکوفایی و قدرت را به آن بازگردانیم و تاج بزرگی و افتخار بر سرش بنشانیم.

همواره جاوید و پایدار باد فر و فرهنگ و گستره‌ی خاک اهورایی ایران‌زمین.

ایدون باد

بیست‌و‌یکم آذرماه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.